W dniach 17-19 kwietnia br. w Pułtusku odbyła się konferencja Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej Oddziału Warszawskiego STOMOZ pn. „Podsumowania, uwagi i najnowsze kierunki zmian w systemie opieki zdrowotnej”. Sprawozdanie z konferencji zamieszczono w drugiej części niniejszej informacji.
Trzeci dzień konferencji to Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Oddziału. Podsumowana została działalność Zarządu Stowarzyszenia w ostatniej kadencji, a w związku z rezygnacją Pani Alicji Krudysz z funkcji Prezesa, przeprowadzono wybory nowych władz Stowarzyszenia.
Kierując się aktami prawnymi regulującymi działalność STOMOZ’u, tj. Statutem, Regulaminem Walnego Zjazdu Delegatów i Ordynacją Wyborczą do Władz Stowarzyszenia, w dniu 19 kwietnia 2024 roku w glosowaniu tajnym dokonano wyboru nowego Prezesa, Zarządu oraz składu Sądu Koleżeńskiego i Komisji Rewizyjnej.
Obecne władze Oddziału Warszawskiego STOMOZ kształtują się następująco:
PREZES: Dorota Szeląg
ZARZĄD:
- Alicja Krudysz
- Krzysztof Makuch
- Ewa Pietryka
- Michał Bieńkowski
- Milena Kraszewska-Sulich
- Jacek Łuczak
- Teresa Kosicka
- Agnieszka Jeziorska
SĄD KOLEŻEŃSKI:
- Halina Rajska
- Jerzy Sokołowski
KOMISJA REWIZYJNA:
- Grażyna Pacocha
- Zbigniew Jadczak
- Leszek Rychlik
Sprawozdanie z konferencji „Podsumowania, uwagi i najnowsze kierunki zmian w systemie opieki zdrowotnej”
Pułtusk, 17-19 kwietnia 2024 r.
Miejscem konferencji była dawna rezydencja biskupów płockich – XV-wieczny Zamek górujacy nad miastem – obecnie Dom Polonii. Piękne wnętrza zamkowe, stworzyły szczególny nastrój sprzyjający obradom, indywidualnym rozmowom i nawiązywaniu kontaktów.
Uczestnikami konferencji były osoby zarządzające podmiotami leczniczymi – lecznictwa otwartego i szpitalnego, specjaliści różnych zawodów medycznych, organizatorzy ochrony zdrowia, przedstawiciele samorządów – lekarskiego i pielęgniarskiego, Narodowego Funduszu Zdrowia.
W programie konferencji znalazły się najbardziej istotne i aktualne problemy ochrony zdrowia w naszym kraju, takie jak:
- zarządzanie ryzykiem, a ryzyko zarządzania – identyfikacja potencjalnych zdarzeń, które mogą wywrzeć wpływ na kondycję zarządzanej jednostki i realizację jej celów, a także jak utrzymać ryzyko w ustalonych granicach i ograniczać jego negatywne skutki. Ciekawy referat na ten temat wygłosił p. dr n. med. Zbigniew J. Król.
- uprawnienia kontrolne NIK w obszarze systemu ochrony zdrowia w Polsce – referat p. mec. Renaty Szczęch;
- autoryzacja – znaczenie tego procesu dla podmiotów realizujących świadczenia opieki zdrowotnej w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Informację na ten temat przedstawiła p. Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
- zarządzanie szpitalem w trudnych, ale ciekawych czasach, na przykładzie Szpitala Św. Zofii w Warszawie. Swoje doświadczenia w tym zakresie przedstawił dyrektor szpitala – dr n. med. Wojciech Puzyna. Sposób zarządzania szpitalem przez dr Puzynę, podejmowane decyzje – adekwatne do sytuacji, przyczyniły się do uzyskania korzystnej, stabilnej sytuacji finansowej i organizacyjnej tej placówki.
- udział polskich podmiotów medycznych w określeniu kluczowych obszarów priorytetowych działalności parlamentu Unii Europejskiej nowej kadencji. Temat, na który zwrócił uwagę p. Jan Czeczot, jest szczególnie ważny obecnie w sytuacji zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.
- zarządzanie ryzykiem cyberbezpieczeństwa w szpitalu – strategia i praktyki, które mogą być zastosowane w celu zintegrowania, oceny i zarządzania ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem. Ciekawy, specjalistyczny temat przedstawiony przez p. Tomasza Nakoniecznego;
- zagrożenia w działaniu szpitala na wypadek wojny i katastrof masowych. Pan Sławomir Butkiewicz, ratownik medyczny, w trakcie swoich 18 wyjazdów do walczącej Ukrainy udzielał pomocy rannym. Przedstawił swoje doświadczenia w tym zakresie, zwracając uwagę na sytuacje, które są codziennością w pracy ratownika w sytuacji wojny i które trzeba przewidzieć. Problemem w obliczu toczących się walk jest zaopatrzenie w leki i materiały medyczne i reagowanie na sytuacje kryzysowe.
- ochrona przeciwpożarowa w budynkach szpitalnych – temat niezwykle ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów i personelu szpitala w warunkach wybuchu pożaru, przedstawiony przez mł. bryg. Łukasza Kuziora, Kierownika Zakładu Bezpieczeństwa Pożarowego Budynków Akademii Pożarniczej, rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. W swojej wypowiedzi p. Kuziora przedstawił warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki szpitalne w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ich usytuowanie, klasyfikację odporności pożarowej budynków, wyposażenie ich w urządzenia gaśnicze i sygnalizacyjno-alarmowe, zasady zapewnienia ewakuacji ludzi, itp.
- dużym zainteresowaniem cieszyła się też prezentacja zasad rehabilitacji ogólnoustrojowej prowadzonej w Sanatorium „Włókniarz” w Busku Zdroju. Przedstawił ją p. mgr inż. Jerzy Pamuła, dyrektor sanatorium.
Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji w Pułtusku była debata panelowa na temat aktualnych problemów ochrony zdrowia w naszym kraju i ew. nowych zagrożeń w tym zakresie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Najwyższej Izby Kontroli, Samorządów – Lekarskiego i Pielęgniarskiego oraz podmiotów leczniczych. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na nieadekwatną do potrzeb dostępność świadczeń zdrowotnych, w szczególności specjalistycznych, braki kadrowe personelu medycznego, problemy w zakresie koordynacji leczenia na różnych poziomach opieki, niedostateczne działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej, czy utrzymujące się niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia. Ogromnym wyzwaniem dla polskiego systemu ochrony zdrowia, w warunkach starzejącego się społeczeństwa jest pogłębiający się niedobór personelu pielęgniarskiego. Dane statystyczne skazują, że średni wiek pielęgniarki w Polsce przekroczył 54 lata. Znacznym problemem jest też ogromne rozwarstwienie płac pracowników ochrony zdrowia, także w obrębie tych samych zawodów medycznych, co rodzi liczne konflikty. Poruszone tematy, będące w centrum zainteresowania wszystkich uczestników, wywołały ożywioną dyskusję, wymianę poglądów, prezentację własnych doświadczeń.
Z zainteresowaniem uczestnicy konferencji wysłuchali również prezentacji wygłoszonych przez przedstawicieli firm funkcjonujących z powodzeniem na polskim rynku medycznym, rekomendujących różnego rodzaju własne, nowatorskie rozwiązania projektowe, które mogą mieć zastosowanie w placówkach ochrony zdrowia, głównie w szpitalach. Można tu wymienić firmy:
- Szpitalną Akademię Wiedzy SUPRA BROKERS S.A., reprezentowaną przez p. Jacka Bilskiego, Pełnomocnika Zarządu, dyrektora sprzedaży i marketingu. Przedstawił on referat nt. „E-learning dla personelu szpitala w nowoczesnym wydaniu”.
- MDS CARDIO, prezentującą „Rozwiązania projektowe w jednostkach ochrony zdrowia – elektroniczny obchód lekarski i pielęgniarski” przez p. Tadeusza Bażańskiego, Prezesa Zarządu. Zaprezentowane zostały najnowsze monitory funkcji życiowych Welch Allyn Connex Spot Monitor firmy Baxter, umożliwiające wiarygodny, ustandaryzowany i szybki pomiar podstawowych parametrów funkcji życiowych pacjenta z ich archiwizacją i prezentacją w dedykowanym systemie wspomagającym prowadzenie obchodów lekarskich i pielęgniarskich.
- Pixel Technology – firmę proponującą „UnitBox – międzynarodowy standard do polskich szpitali”. Informację na ten temat przedstawił p. Aleksander Henke, Zastępca Dyrektora Handlowego firmy. Temat prezentacji dotyczył problemu zarządzania lekami oraz właściwego podawania leków, co stanowi istotne wyzwanie w każdej placówce medycznej. Problemem jest też kwestia przeterminowywania się farmaceutyków lub utrzymywania ich niewłaściwych stanów magazynowych, co generuje spore koszty w budżecie każdego szpitala. Pixel Technology stworzył system UnitBox, który w szybki oraz skuteczny sposób eliminuje większość problemów związanych z logistyką leków, pozwalając jednocześnie na oszczędności w zakresie gospodarki lekami.
- COMAMED – firmę prezentującą „Urządzenia SMART w medycynie – czy zastąpią używany dotychczas sprzęt”, reprezentowaną przez p. Kazimierza Polarczyka, dyrektora firmy. Zaprezentowano nowatorskie rozwiązania, które z pewnością znajdą swoje zastosowanie w placówkach medycznych.
- GANSO – firmę oferującą „NotiMed – system zarządzania jakością w jednostkach medycznych”. Ciekawe rozwiązanie w zakresie zarządzania jakością przedstawił p. Arkadiusz Rusin, Prezes firmy.
Organizatorzy Konferencji serdecznie dziękują powyższym firmom nie tylko za udział w konferencji i ciekawe prezentacje, ale również za wniesione wsparcie finansowe jej organizacji. Należy wyrazić przekonanie, że spotkamy się na podobnej konferencji za rok.
Dodaj komentarz